sl3.png sl2.png sl1.png
Naujienos
Vas 5, 2019

Žaiginio jaunieji miško bičiuliai paminėjo Pasaulinę pelkių dieną Praviršulio pelkėje

Raseinių rajono Žaiginio P. Šivickio mokyklos jaunieji miško bičiuliai ankstų vasario 2-osios rytmetį Pasaulinės pelkių dienos proga išsiruošė į Praviršulio pelkę. Pelkė – drėgna vieta su storu durpių sluoksniu. Augalai prisitaikę prie didelio vandens kiekio ir nepalankių sąlygų. Pelkės svarbios mūsų išlikimui. Nebus pelkių – neliks geriamo vandens.
 
Vasario 2-ą dieną Pasaulinę pelkių dieną mini 164 prie Ramsaro konvencijos prisijungusios pasaulio valstybės, tarp jų ir Lietuva. Ši konvencija buvo pasirašyta prieš 42 metus - 1971 m. vasario 2 d. Irano mieste Ramsare. Pagal Ramsaro konvenciją saugomos planetos išlikimui svarbios pelkės ir šlapžemės, nendrynai, dirbtiniai ir natūralūs vandens telkiniai, kuriose gausu vandens. Taip pat jūrų dalys, kurių gylis atoslūgio metu neviršija šešių metrų. Šiuo metu į Ramsaro konvencijos sąrašus įrašyta daugiau kaip du tūkstančiai šlapžemių visame pasaulyje. Bendras šių teritorijų plotas - apie 197 849 428 ha. Lietuvoje tarptautinės reikšmės saugomomis šlapžemėmis yra paskelbtos septynios vietovės, tai - Čepkelių, Kamanų, Viešvilės ir Žuvinto gamtiniai rezervatai, Nemuno deltos regioninis parkas, Girutiškio pelkė Labanoro regioniniame parke ir Adutiškio-Svylos-Birvėtos pelkių kompleksas. 
 
Na, Pelkių dieną Praviršulyje praleidome puikiai! Dėkojame žygeiviams (viso mūsų buvo 47) iš visų Lietuvos kampelių: Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių , Kauno, Marijampolės, Panevėžio, Rumšiškių, Joniškio, Baisogalos, Šiluvos, Žaiginio, Betygalos ir t.t. Nors oras ir nelepino (buvo pelkė ir iš apačios, ir iš viršaus), gera nuotaika ir optimizmas ėmė viršų! Žygiuodami klausėmės Sargelių kaimo bendruomenės pirmininkės dr. Daivos Šeškauskaitės sekamas Praviršulio legendas ir Tytuvėnų regioninio parko ekologės Deimos Pranckūnienės paasakojimų apie augaliją bei gyvūniją. Pamatėme šimtą metų augančias pušis, visą laiką žalią augaliją, kiminus. Pasivaikščioję po pelkę, aplankėme Šventupį, Praviršulio ežerą. Ėjome per bebrų užtvanką iki Šventupio, sukome link Švendrių, atėjome prie ežero. Pelkinis ežeras sužavėjo visus. Žygį organizavo ir vedė dr. Daiva Šeškauskaitė. Labai ačiū visiems vaikams, dalyvavusiems žygyje, o ypatingai - dr. Daivai Šeškauskaitei, bei Deimai Pranckūnienei. Nuklampojome apie 6 km, nuo šlapdribos ir lietaus pasunkėjome kiekvienas individualiai, bet viską atpirko pasakiški pietūs... Dėkojame Sargelių bendruomenės šeimininkėms. Labai tikimės, kad gripą palikote pelkėje ir linkime jo nesutikti ir ateityje! Iki kitų susitikimų....
 
Jaunieji miško bičiuliai, mokytojas Gediminas Armoška